Kuyruk Sokumunda Şişlik Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Kuyruk Sokumunda Şişlik Belirtileri ve Tedavisi

Kuyruk sokumunda şişlik, kuyruk sokumu bölgesi travmalara, darbelere ve zedelenme gibi durumlara çok müsait bir bölge olup, bu gibi nedenlerle oluşan genellikle ağrı ve sızı gibi rahatsızlıklara neden olabilen şişmelere denir. Bu tarz zedelenmeler oturma, bir yere çarpma gibi fiziksel şeylerden de olabilmektedir. Kadınların kalça kısmı genelde daha geniş bir yapıda olduğundan dolayı kuyruk sokumunda şişmeler kadınlarda daha sık görülen bir rahatsızlıktır.

Kuyruk sokumunda şişlik neden olur?
  • Kıl dönmesi nedeniyle oluşan şişlik; kıl dönmesi rahatsızlığı kuyruk sokumu bölgesinin hemen hemen içinde bulunup iltihaplı bir rahatsızlıktır. Kıl dönmesi hastalığında iltihaba bağlı olarak şişme meydana gelmektedir. Bu durumunda kuyruk sokumunda şişlikler meydana gelecektir. Bu şişlikler ağrıya neden olacağından ilgili polikliniklerde muayene olunması gerekmektedir.
  • Basit fiziksel darbeler nedeniyle kuyruk sokumunda şişlikler olabilmektedir. Kuyruk sokumunda bulunan kemikler en ufak bir darbede zedelenebilmekte ve hasar görebilmektedir. Bu duruma bağlı olarak şişlikler oluşmaktadır. Sert bir zemine ani olarak oturmakla bile kuyruk sokumunda şişlik oluşabilmektedir.
  • Çok fazla oturmakla kuyruk sokumunda şişlikler oluşabilmektedir. Özellikle masa başı işlerde çalışan kişilerde çok uzun süre oturmak ve hareketsiz kalmak gibi nedenlerden dolayı kuyruk sokumu bölgesinde şişlikler görülebilmektedir.
Kuyruk sokumunda şişlik rahatsızlığı olanlarda oturmakta ve gündelik işleri yapmakta zorlanmalar görülür. Kişinin hayatını olumsuz etkilemektedir ve giderilmesi gereken bir rahatsızlıktır. İltihaba bağlı oluşan şişlikler ciddi olarak ağrıya neden olduğundan tedavi edilmesi gerekmektedir. Özellikle kıl dönmesinde delikli iltihaplar kötü bir görüntü oluşmasına neden olmaktadır. Bu delikler tedavi edilmediği sürece çoğalacaktır. İltihaplanmanın nedenleri ise kişisel bakıma yeterli önem verilmemesi, kuyruk sokumundaki kılların deri altına itilmesiyle iltihap oluşturması ve şişmanlıktır. Bu bakımdan kuyruk sokumunda oluşan şişlikler ihmal edilmemeli ve gerekli tedavinin uygulanması gereklidir.

Kuyruk sokumunda şişlik tedavisi nasıl yapılır?
  • Kuyruk sokumu şişlikleri tedavi edilirken şişliğin nedeni tespit edilmeli varsa iltihap kurutulmalı ve tedaviye o şekilde başlanmalıdır. Şişlik fiziksel darbelerden oluşmuşsa yani iltihap yoksa doktorların vereceği krem veya gerekli görülmesi durumunda ilaçlar kullanılarak tedavi edilmektedir.
  • Kıl dönmesine bağlı şişliklerin tedavisinde Uzman doktorların ilk dikkat ettiği şey hastalığın seviyesi olacaktır. Genelde cerrahi işlem uygulanırken ilk aşamada başvuran hastalara iltihap dağıtıcı ilaç verilebilmektedir. Hastalık ilerlemiş iltihaplı delikler yayılmışsa cerrahi müdahaleden önce iltihap dağıtıcı ilaçlar verilir ve iltihap kurutulduktan sonra cerrahi müdahale yapılır. Kıl dönmesi tedavisinden sonra kuyruk sokumundaki şişlikte giderilmiş olacaktır.
  • Gerekli hijyen ortamına uygun kişisel bakım yapılması kuyruk sokumunda şişliklerin önüne geçecektir. Özellikle ilk çamaşırları yeteri kadar sık değiştirmek iltihap kapmasını önleyeceğinden kuyruk sokumunda şişliklerin önüne geçecektir.
  • Çok fazla oturmayarak kuyruk sokumunda şişlik oluşumunu önleyebiliriz.

Kuyruk Sokumunda Şişlik Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Dana Kuyruğu Tarifi ve Malzemeleri

Dana Kuyruğu Tarifi ve Malzemeleri

Güncel

Kuyruk Görevleri ve Özellikleri

Kuyruk Görevleri ve Özellikleri