Kuyruk Kemiği Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi
20 Haziran 2024

Kuyruk Kemiği Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Kuyruk kemiği ağrısı, genellikle incinme, yaralanma ve zorlamalar nedeniyle ortaya çıkar. Hastalar ağrı ve hassasiyetten yakınırlar, ağrılar kalçalara ve yukarı bele doğru çıkabilir. Ayrıca sert bir yere oturmakla ağrılar artar. Ciddi sorunlara yol açması çok nadir görülür. Kuyruk kemiği, küçük bir yapıya sahip olmasına rağmen normal duruşun devamı, sırt kemiğinin sabitlenmesi, lif ve bağların güçlendirilmesi, kalça üzerindeki baskıyı azaltma gibi birçok işlevi yerine getirmektedir. Kuyruk kemiği ağrısı, insanların %15'inde sık rastlanan bir hastalıktır. Bütün bu işleri yapan kuyruk kemiği, kalçaların hemen üstünde bulunur.

Kuyruk Kemiği Ağrısı Neden Olur?

İncinme: Kuyruk sokumunun doğrudan incinmesi ve darbe alması burada ağrı oluşmasına sebep olacaktır. Bu incinmelerin sebepleri şunlardır:
  • Kemik hastalıkları, dolaşım bozuklukları, bölgede meydana gelen kırık ve çıkıklar,
  • Herhangi bir spor etkinliği ile uğraşırken bel kemiğinin alt kısmının darbe alması,
  • Buz pateni ya da buz hokeyi gibi ağır temas sporları yaparken ani düşme,
  • Alt kısmının üzerine düşme (Kalça üzeri özellikle kuyruk sokumu yani sırt ile kalça arası),
  • Kalça ile sırt arasındaki damarların darbe alması (Genellikle trafik kazalarında görülür).

Sürekli Zorlama

Omurga çevresinde kişiyi rahatsız edecek durumlar, gün içinde tekrarlanan hareketler ve spor aktiviteleri bu bölgeyi zorlayarak kuyruk kemiği ağrısına neden olabilir. Bu bölgede sürekli baskı ve düzensiz hareket örneğin (bisiklet sürme, oturuş biçimleri) kuyruk sokumu etrafında kronik ağrı hastalığına yol açar ve ilerledikçe ciddileşerek kuyruk sokumu kayması gerçekleşebilir.

Yaş

Kişide yaşın ilerlemesi sonucunda kas ve iskeletlerde dokuların yıpranma ve aşınma değişimleri belirgin bir şekilde artış gösterir. Bu da kıkırdak, kemik ve dokularda tahribata yol açar. Kuyruk kemiği ağrısı, yaşın ilerlemesi sonucu ortaya çıkabilir.

Kemik Çıkıntısı

Bu sorun, kuyruk sokumu bölgesinde oluşan dışa doğru büyümüş kemik olarak bilinir. Eğer bu kemik o bölgede çıkmışsa kuyruk kemiği ağrısı neredeyse her zaman kişide görülür ve çok şiddetli ağrılar yaşanır. Ayrıca kuyruk sokumu bölgesindeki bağların ve dokuların iltihaplanmasının çoğunlukla nedeni kemik çıkıntısı olarak görülür.

Kuyruk Kemiği Ağrısı Tedavisi Nasıl Yapılır?

Ortasında boş olan simit minderi ile oturarak tedavi edilebilir fakat oturma simidi yalnızca yardımcı bir yöntemdir ve koruma amaçlıdır. Ayrıca klozet tipi tuvalet kullanmak, bu hastalık sürecinde bisiklete veya motosiklete binmemek ve ağırlık kaldırmamak, hastalığın tedavi sürecine yardımcı olacaktır. Masaj, fizik tedavi, ozon enjeksiyonları ve kortizon gibi tedavilerle iyi sonuçlar alınmaktadır. Kuyruk kemiği ağrısı tedavisinde manuel tedavi (elle) olarak bilinen tedavi şekli de yararlı olarak bilinir ancak bu tedavi yöntemi manuel tedavi alanında özel bir tecrübesi olan kişiler tarafından yapılmalıdır. Hasta bazı durumlarda ameliyatı denemek zorunda kalabilir. Ameliyat tedavisinde kuyruk kemiğinin yeri değiştirilerek tedavi edilir. Hastalık tedavi edilmediği sürece kronikleşebilir ve ciddi sorunlara yol açabilir. Bu yüzden hastalık ilerlemeden uzman bir hekime başvurarak tedavi edilmelidir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni