Bel Ağrısı Kuyruk Sokumu Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Bel Ağrısı Kuyruk Sokumu Belirtileri ve Tedavisi


Bel ağrısı kuyruk sokumu, genelde kadınlarda sıklıkla görülen, erkeklerde de görülebilen bir rahatsızlıktır. Oturup kalkmamızı sağlayan, hareketimizi ve vücut dengemizi sağlayan bir organımızdır. Bel ve kuyruk sokumu ağrısı, kadınlarda erkeklere göre 5 kat daha fazla görülüyor. Nedeni farklı farklı olsa da şikâyetler hep aynı. Şiddetli ağrı ve rahat hareket edememe.

Bu kemiğe halk arasında büzdüm ve tıp dilinde koksiks adı verilir. Kadınlarda erkeklere göre daha fazla olma nedeni, doğum esnasında zorlama büzdüm kemiğinde kırığa veya bağ zorlamasına neden olur. Kuyruk sokumu ağrısı olan kişilerin çoğunda travma hikayesi yoktur. Sebebi bilinmeyen ağrılara, bel fıtığı teşhisi konmuştur. Hastalar ağrıdan yakınırlar. Ağrı kabalara ve yukarı bele doğru yayılır. Sert bir yere oturmak ağrı ve hassasiyeti artırır. Oturunca artmasından dolayı simit şeklinde minder önerilir. Kuyruk sokumu ağrısı artmasını önlemek için, hastaların yan yatması, ağır kaldırmaması ve sert zemine oturmaması tavsiye edilir. Masaj ve fizik tedavi iyi gelir. Tedavi edilmezse kronikleşebilir.

Kuyruk sokumunun vücuttaki işlevi saymakla bitmez. İdeal duruşun devamı, sırt kemiğine destek, lif ve bağların güçlenmesi, kalçalar arası baskıyı dağıtma gibi birçok faydası vardır. Kuyruk sokumunun, hasar görmesi demek, bu fonksiyonların bozulması ve hareket kısıklığı demek. Kuyruk sokumunun hasarlı oluşu da bel ağrısı yapmaktadır. Genelde bel ağrısı bilinse de ağrının kaynağı kuyruk sokumudur. Kadınlarda genelde oturarak çalışma veya hareketsizlik sonucu ortaya çıkıyor. Bir spor etkinliği, mesela buz pateni yaparken ani düşmeler. Attan düşme, uzun süre bisiklet kullanma, kaza durumları gibi olaylarda kuyruk sokumu zarar görüyor. Eğer erken fark edilmezse zedelenen kuyruk sokumu kalıcı ağrılara maruz kalıyor. Yanlış oturuş veya sürekli oturmak zorunda kalan araba şoförleri gibi kişilerde kronik kuyruk sokumu riski vardır. Kuyruk sokumu ve bel ağrısını tetikleyen bir diğer faktördür. Obezlik bel kemiğindeki yükü artırarak kuyruk sokumu baskısını artırması sonucu, kuyruk sokumu ağrısıyla sonuçlanır. Nadir olarak görülen kuyruktaki ağrı ve şiddetli kabızlık, uzun süren pelvik enfeksiyonu ya da büyüyen tümör kitlesinin habercisi olabilir. Yaşın ilerlemesi de bir diğer faktörlerden biri. Yaş ilerledikçe zayıflayan kemikler kırılmaya ve tahribata başlar. Bu da kuyruk sokumu zayıflaması demektir. Çöküntüye uğrayan kemikler artık ağrıya neden oluyor. Kuyruk kemiğini destekleyen bağlarda iltihaplanması çoğunlukla omurga kemiği çıkıntısına neden olarak görünür.

Eğer oturup kalkarken acıyor ve doğru pozisyonda kalkamıyorsanız, omurganızın duruşu, dışarıdan baktığında şekil anormalliği ve kilo buna etkendir. Önce bel, omurga, kalça kemikleri, kuyruk sokumu kontrol edilir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni