Çıngıraklı Yılanın Kuyruğu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024

Çıngıraklı Yılanın Kuyruğu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Çıngıraklı Yılanın Kuyruğu: çıngıraklı yılanı diğer yılanlardan ayıran özellik kuyruğundaki çıngırağıdır. Bu yılan türü hem çok tehlikeli hem de çok zehirlidir. Ayrıca çıngıraklı yılan yılanlar arasında en çok bilinen ve ilgi çeken bir yılandır. Çünkü, kuyruğu ile ses çıkaran fazla hayvan çeşidi yoktur. Çıngıraklı yılanlar kuyruklarındaki çıngırak sayesinde tehlikelere karşı kendilerini güvende hissederler. Çıngıraklı yılanın kuyruğunu oluşturan kemiksi yapısı çok ince ve bir o kadarda serttir. Bu yılanlar kuyruk ucundaki sert pulları sallayarak bu sesleri çıkarırlar. Çıngıraklı yılanlar bir katman olarak doğarlar ve birkaç gün sonra ikinci katmanları meydana gelir. Çıngıraklı yılanlar ısıya duyarlı bir göz yapısına sahiptirler zifiri karanlıkta bile avlarının yerini hiç şaşırmadan bulabilirler. Özel bir isabet yetenekleri vardır. Ağızlarındaki zehirli dişler sayesinde avlarını yavaş yavaş öldürürler.

Çıngıraklı yılanlar çok zehirli ve güçlü havvanlardır, tek ısırmasıyla 5-6 insanı öldürebilecek kadar zehir verebilirler. Çıngıraklı yılana bu isimin verrilme sebebi ise kuyruğunda halkalardan oluşan ve birbirine sürttüğünde çıkan bir eklentisinin olmasıdır. Çıngıraklı yılanın kuyruğundan çıkardığı ses avı hipnotize eder gibi büyüleyip kıpırdamamasını sağlıyor, böylece avını ısırıp zehirleyerek öldürüp yutuyor. Yutma sırasında da sürekli ses çıkararak hem kendini besliyor hem de dışarıdan gelebilecek tehlikelere karşı güvende olabilmek için çıngırağını çalıyor. Özellikle çıngıraklı yılan kuyruğundaki sesi tehlike anında çalıyor. Çıngıraklı yılanların boyları 2-3 metre civarındadır. Ağırlıkları ise 8-10 kg. Arasındadır. Genellikle gece avlanmayı severler en çok tavşan ve fare ile beslenirler. Saldırgan bir hayvan değildirler, sadece kendilerini savunmak için saldırırlar. Çıngıraklı yılanın bir diğer özelliği ise avının kokusunu diliyle hissetmesidir.

Çıngıraklı yılanın dişleri de başka bir avlanma silahıdır, bu dişler ortalama 4 cm'dir. Bu dişler yakaladığı ava zehir enjekte ederek avı etkisiz hale getirir. Bu dişler içi oyuk bir yapıya sahiptir. Bu yılan avı ısırdığında dişler yardımıyla zehrini avının derisinin altına aktarır, bu zehir o kadar etkilidir ki ısırdığı hayvan iki saniye içinde felç olur ve ölür. Çıngıraklı yılanın 18 farklı cinsi ve 150 farklı türü vardır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni